SÖZLEŞMELİ TARIM

Alım Garantili Üretim

Yerli Tarım firması olarak ülkemiz koşullarında yerli kinoa yetiştirilebilmesi amacıyla 2011 yılında başladığımız çalışmaları sanayi alanında da birçok yatırımla desteklemekteyiz. Ülkemize 2009 yılından bu yana ithal gelen kinoa, özellkle Avrupa'da daha uzun yıllardır tüketilmektedir. Bunun yanı sıra yakın coğrafyamızda yer alan Arap ülkeleri, Balkan ve Batı Avrupa ülkelerinde de tüketimi hızla artan kinoa Türkiye'de ise 2013 yılından itibaren oldukça tanınmaya ve bilinmeye başlamıştır. Bu gelişmelere istinaden ilk tesis yatırımızı 2015 yılında faaliyete alarak sektörde yerli kinoanın adı duyulmaya başlamıştır.

2016 sonlarında ise kinoa pazarında yaşanan büyük talep artışları ve buna bağlı olarak ilk tesisimizin kapasitesinin yetersiz kalmasıyla 2017 yılında firmamız bünyesinde kapasite artışına gidilerek, kinoanın uluslararası standartlarda elenip, işlenip, kabuğunun soyulması ve tüketime hazır hale gelmesi için 3700 m2 alanda yıllık 3000 tonun üzerinde ürün işleme kapasitesine sahip yeni bir fabrika kurulmuştur. Yeni tesisimiz ile birlikte beyaz kinoa üretimi dışında kinoa patlağı, kinoa unu, pre-cook (önceden pişirilmiş kinoa) üretimlerine de start verilmiştir. Kinoanın ülkemizde ilk pazar oluşumu bakliyat firmalarının marketlerde paketli olarak ürün satışıyla başlamış olup bugün gelinen noktada ev dışı (hotel, restorant, catering vb.) ve endüstriyel tüketim alanları (ekmek sektörü, katma değerli ürünler) da büyük montanlı kinoa tüketimlerine başlamıştır. 

Kinoa sektöründe yapmış olduğumuz 3000 ton kapasiteli tesis yatırımı ilerleyen yıllar düşünülerek planlanmıştır. Genişleyen bir pazara sahip olan kinoa günden güne çiftçilerimiz tarafından daha fazla benimsenmekte ve üretimi de tüketimi gibi yaygınlaşmaktadır. Bu noktada sektöre hakettiği ivmeyi kazandırmak için maksadıyla fabrikamız alım garantili sözleşmeli tarım modeline geçiş yapmıştır. 

Sözleşmeli tarım hem çiftçilerimiz hem firmamız için kazan-kazan mimarisinde birçok artıyı beraberinde getirmektedir. Çiftçilerimiz;

- Geleneksel ürünlere alternatif olarak kazancı daha yüksek bir ürünün üretimini yapmak; üretimi yaygın yapılan tarım ürünlerinde ürünün satışını gerçekleştirmek kolay olsa da elde edilen kazançlar rekabetçi piyasa koşullarından ötürü genelde üreticilerin beklentilerinin altında getiri sağlamaktadır. Ancak gerek kinoa gerek ise son yıllarda tüm dünyada tüketimi artan yeni nesil ürünler rekabetin az olması sebebiyle üreticilere daha fazla gelir elde etme imkanı sunmaktadır. Kinoa şuanda satışını yapabilen üreticiler için birçok üründen daha fazla gelir etme imkanı sunmaktadır. Günümüz dünyasında her sektörde olduğu gibi tarımda da daha fazla gelir etmenin 2 yolu bulunmakta; ya rakam ya da icat yapmak. Ortalama 500kg buğday verimi alınan bir arazide 1500kg verim almak imkansız olduğu için bu da üreticilere tek bir yol bırakmakta ve alternatif ürünlere yönelmelerini teşvik etmektedir. 

- Ürünün satın alma ve fiyat garantisi olması; Yeni nesil ürünlerde genelde en çok rastlanan problem satış kanalı oluşturmak ve belirsiz piyasa fiyatlarıdır. Kinoada bu kapsamda yeni bir ürün olduğu için üreticilerin bu ürüne yönelmesi adına bu iki soru işaretinin giderilmesinin gerektiğini savunmaktayız. Yerli Tarm olarak bizler adil ticaret çerçevesi içinde, şeffaf bir şekilde, hem üreticinin hem de sanayicinin kazanacağı bir üretim modeline inanmaktayız. Uzun yıllar işbirliği yapabileceğimiz, yaptığı işte titiz olan, arazi ve ekipman gibi imkanları elverişli olan üreticilerimizle çalışmak bizler için öncelikli tercihtir.

Çiftçilerimizin tek odaklanması gereken konunun daha fazla verim ve daha kaliteli ürün olmasını istemekteyiz. Bu yüzden üreticilerimize üretim sezonunda teknik konularda da ücretsiz hizmet vermekteyiz.

Firmamız için ise sözleşmeli üretim;

- Ürün tedariği garanti altına alınarak tesis hammadde ihtiyacının karşılanması; kinoa üretiminin ülkemizde henüz çok yeni olması sebebiyle tarımı yaygın yapılan ürünlerin aksine dönem dönem ürün temininde problemler yaşanmakta veya hiç bulunamamaktadır. Fabrika olarak taahhütlü ürün tedariği sağladığımız kurumlar ve firmalar bulunmakta olup, çeşitli kinoa alım ihalelerine katılınmaktadır. Ayrıca herhangi bir taahhüt verilmese bile ürün tedariğimizin 365 gün devamlılık arzetmesi elzemdir.

- İhtiyaç duyduğumuz kalite standartlarının sağlanması; Ürettiğimiz kinoa piyasadaki kinoadan kalite olarak ayrışmakta olup tüm yatırımlarımız bu doğrultuda yapılmıştır. Her ne kadar mekanizasyon ile beraber belirli kalite standartlarını yükseltsekte kalitenin ana etmeni fabrikaya giriş yapan hammadde, yani çiftçiden gelen ürünlerdir. Bu noktada herhangi bir şekilde rutubeti yüksek, koku ihtiva eden, aflatoksin içeren, kalibrasyonu düşük, kararma yapmış vb. problemler içeren ürünler kalite standartlarımızı olumsuz etkilemektedir. Piyasadan fabrikamıza gelen numunelerin bir kısmı bu kriterlerden geçememekte olup alımı yapılmamaktadır. Bu da zaten az miktarda olan arzı daha da eksilmesine neden olmaktadır. Ayrıca ürün kalitesinin artması için gerekli bitki besleme programlarının çiftçilerimiz tarafından uygulanması istenilen kalite standartlarına ulaşmayı sağlamakta önemli bir etmendir. Sözleşmeli tarımda tüm aşamalar planlı ve denetim altında ilerlediği için ürünlerde oluşan bu risk minimum seviyeye indirgenmektedir.

- Toplu ürün temini; Sektörümüzde bir diğer yaşadığımız problem ise muhtelif il ve ilçelerde kinoa tarımı yapan üreticilerin satış kaygısından ötürü 10-20 dekar gibi küçük alanlarda üretim yapmalarıdır. Bu durum biz ve bizim gibi işletmeler için ciddi bir temin ve nakliye maliyetini beraberinde getirmektedir. Çoğu zaman 20 ton gibi az bir ürünü bile toplamak günler sürmekte, hem maliyet katlanmakta hem zaman kaybı oluşmaktadır. Bu yüzden sözleşmeli tarım yapmak isteyen üreticilerimize minimum 50 dekar alanda üretim yapma zorunluluğu getirmiş bulunmaktayız. 

©2018 - YERLİ TARIM ÜRÜNLERİ LTD.ŞTİ. Tüm Hakları Saklıdır. İşte Kobi Hazır Web Sitesi