KURUMSAL

Firmamız Hakkında

Yerli Tarım Ürünleri firmamız yerleşkesi İpsala/Edirne'de bulunan, kendi bünyesinde ve sözleşmeli çiftçilerle yürüttüğü tarımsal üretim faaliyetlerinin yanı sıra 3700 m2'lik fabrika alanı ve kapasite büyüklüğüyle Türkiye'de kinoa sektöründe lider pozisyonda çalışmalarını yürütmektedir.

2000'li yıllarla beraber küresel iletişimin artması, ülkeler arası ticaretin hızla gelişmesi, firmalar arası rekabetin özgün ürünler gereksinimini ortaya çıkarması neticesinde yerel niteliğe sahip alternatif gıda ürünlerinin isimlerini daha sık duymaya başladık. Buğday, arpa, yulaf, çavdar, yonca, mercimek, soğan, sarımsak, üzüm, lahana, havuç, bezelye, armut, elma, kavun, incir, Antep Fıstığı,  gibi tarımsal ürünlerin anavatanı olan ülkemiz iklimsel müsaitliği ve toprak bereketiyle birlikte başka kıtaların ve coğrafyaların ürünlerine de evsahipliği yapmakta. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen;

-Mısır (Güney Amerika)

- Pirinç (Hindistan-Çin)

- Fasulye (Güney Amerika)

- Nohut (İspanya-Portekiz)

- Susam (Orta Afrika)

- Yer fıstığı (Güney Amerika)

- Soya (Çin)

- Ayçiçeği (Güney Amerika)

- Pamuk (Orta Amerika)

- Şeker Pancarı (Batı Avrupa)

- Patates (Güney Amerika)

- Fındık (İran)

- Portakal (Çin)

- Mandalina (Çin)

- Limon (Çin)

- Domates (Çin)

- Çay (Gürcistan)

gibi ürünlerin birçoğu 100 yıldan bile kısa bir zamandır Anadolu topraklarında yetiştirilmekte ve gündelik tüketimimizde önemli bir yer tutmakta. 

Kinoa'da aslında Güney Amerika kıtasından dünyaya yayılan, son 20 yıldır tüketimi ve bilinirliği hızla artan bir gıda ürünü. Firma olarak kinoa ile tanışmamız henüz Türkiye'de bilinirliği hiç olmayan ancak Avrupa'da tüketimi hızla artmaya başlayan 2011 yılına dayanmakta. İlk etapta tarımsal üretimini araştırdığımız ve denemeler yaptığımız 3 yıllık çalışma dönemininin ardından şirketimiz ticari montanda kinoa üretimine adım atmıştır. Zaman içerisinde artan talebe istinaden kinoa üretimine başlayan çiftçilerden de mahsül alımı yapan firmamız devamlılığın ve kalite standartların korunması maksadıyla 2016 yılından bu yana çiftçiler ile sözleşmeli üretim yapmaktadır.

Kinoa bilindiği üzere pirinçte olduğu gibi tüketilmeden önce kabuğu soyulması gereken bir üründür. İlk dönemlerde elde edilen mahsüller günlük 1.5 ton kadar düşük kapasiteli bir tesiste işlenirken bugün gelinen noktada saatlik 2 tonun üzerinde üretim yapan tesisimizde özenle elenip temizlenmekte ve kabuğu soyularak tüketime hazır hale getirlmektedir. 

Ek olarak firmamız Avrupa Kinoa Grubu üyesi olup aynı zamanda Türkiye'deki tek yetkili kinoa tohumu üretim şirketidir. Hollandalı ve Fransız partnerlerimiz ile tohum geliştirmede işbirliği yapmaktayız. Royalite hakkına sahip olduğumuz 6 çeşit kinoa tohumumuz bulunmakta olup Avrupa'dan anaç tohum ithalatı yapıldıktan sonra T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı nezdinde onaylanıp sertifikalandırılarak üretime sunulmaktadır.

Türkiye içinde hiçbir organizasyona bağlı olmayan firmamız kendi üreticilerini yönetmekte, yönlendirmekte ve ürün alımı yapmaktadır.

 

©2018 - YERLİ TARIM ÜRÜNLERİ LTD.ŞTİ. Tüm Hakları Saklıdır. İşte Kobi Hazır Web Sitesi